سامانه استعلام ممنوع ‌الخروجی

Tours

همه آنچه باید در خصوص ممنوع الخروجی و استعلام آن بدانید

ممنوع الخروجی

ممنوع الخروجی؛ مشکلی که برای برخی از افراد با اینکه حتی ممکن است تدارک لازم برای سفر را دیده و آماده سفر هستند پیش آید و فرد در فرودگاه متوجه شود که نمی تواند از کشور خارج شود. در واقع ممنوع الخروجی به گونه ای است که فرد تا زمانی که قصد خارج شدن از مرز را نکند ممکن است از آن بی اطلاع باشد.

این مسئله ممکن است به ویژه از نظر مالی برای شخص زیان آور شود پس اطلاع از قوانین مربوط به ممنوع الخروجی و چگونگی استعلام آن می تواند از اهمیت بالایی برخوردار باشد.

چگونه از ممنوع الخروجی خود مطلع شویم؟

در گذشته مسافران تنها از طریق مراجعه حضوری به اداره گذرنامه یا استعلام تلفنی می توانستند وضعیت ممنوع الخروجی خود را مشخص کنند اما سازمان ثبت اسناد و املاک جمهوری اسلامی ایران سامانه‌ای برای استعلام آنلاین ممنوعیت خروج مسافران راه‌اندازی کرده است که افراد می توانند با ورود به سایت استعلام ممنوع الخروجی و وارد کردن کد ملی از وضعیت ممنوع الخروجی خود مطلع شوند. البته توجه داشته باشید که حتما باید با آی‌پی ایران وارد این سایت شوید.

چه کسانی ممنوع الخروج می شوند؟

افراد برای خروج از مرزهای کشور نیازمند گذرنامه هستند که در واقع اجازه خروج آنها از کشور محسوب می شود و طبق قانون صدور گذرنامه منوط به ارائه اسنادی است که هویت و تابعیت ایرانی تقاضا کننده را ثابت کند.

در برخی موارد بعضی افراد به دلیل یکسری شرایط برای خروج از کشور با ممنوعیت هایی مواجه می شوند.

در کل ممنوع الخروجی افراد معمولا 5 دلیل مشخص دارد و این اساس 5 گروه را شامل میشود: بدهکاران قطعی مالیاتی و بدهکارانی که به موجب صدور حکم قطعی دادگاه یا صدور اجرائیه در اجرای ثبت سازمان ثبت اسناد و املاک بدهی آنها محرز شده, افرادی که در خارج از ایران به خاطر تکدی گری, ولگردی, سرقت, کلاهبرداری و هر عنوان دیگری دارای سو شهرت باشند, کسانی که مسافرت آنها به خارج از کشور به تشخیص مقامات قضایی مخالف مصالح جمهوری اسلامی ایران باشد, کسانی که به موجب اعلام کتبی مقامات قضایی حق خروج از کشور را ندارند و افرادی که اخذ گذرنامه و خروج از کشور آنها به اراده فرد دیگری مانند پدر, شوهر و ...محول شده است.

از جمله مواردی که طی آن می شود فردی را ممنوع الخروج کرد می توان به بدهکاران مالیاتی طبق ماده 202 قانون مالیات های مستقیم، دستور بازپرس در صورت وقوع جرم ( تا قبل از اثبات مجرمیت متهم ) تا هنگامی که به متهم دسترسی حاصل نشده و با توجه به اهمیت و ادله وقوع جرم طبق ماده 188 قانون آیین دادسری کیفری، بدهکاران قطعی مالیاتی و اجرای دادگستری و ثبت اسناد و متخلفین از انجام تعهدات ارزی طبق ماده 17 قانون گذرنامه و ممنوع الخروجی براساس برخی قوانین دیگر در این زمینه مانند بخشنامه شماره 222 اداره ثبت اسناد و املاک، ماده 201 آیین نامه اجرایی مفاد اسناد رسمی مصوب 1387 و ... اشاره کرد.

همچنین برای افرادی که اخذ گذرنامه و خروج از کشور آنها به اراده فرد دیگری مانند پدر یا شوهر محول شده است, مشمولین وظیفه عمومی و اشخاص زیر 18 سال با رعایت شرایط مندرج در قانون گذرنامه صادر می شود.

ماده 160 قانون گذرنامه به ویژه ماده 16, 17 و 18 آن در این زمینه اطلاعات زیادی می تواند در اختیار شما قرار دهد.

مدت اعتبار منع خروج از کشور چقدر است؟

طبق ماده 248 قانون آیین دادرسی کیفری مدت اعتبار قرار منع خروج از کشور شش ماه و قابل تمدید است. ولی در صورتی که دادگاه تشخیص دهد می تواند این حکم را هر شش ماه یکبار تمدید کند. متهم پس از دریافت ابلاغیه می تواند تا 20 روز به رای دادگاه اعتراض کرده و درخواست تجدید نظر کند.

لازم به ذکر است طبق ماده 292 قانون آیین دادرسی کیفری " کلیه مراجع قضایی مکلفند در موارد قانونی پس از اخذ تصمیم بر ممنوعیت خروج از کشور، مراتب را به دادستانی کل کشور ارسال دارند تا از آن طریق به مراجع ذیربط ارسال گردد.

دادستان کل کشور در موارد انقضاء مدت قانونی ممنوعیت خروج از کشور و عدم تمدید آن توسط مراجع مربوطه، نسبت به رفع ممنوعیت خروج اقدام می کند.