تور مالزی نوروز

Tours

سفر به مالزی

سفر به مالزی بسیار جذاب و هیجان انگیز است. شما می توانید در سفر به مالزی با تماشای جاذبه های دیدنی آن از سفر خود لذت ببرید. برای آشنایی با این کشور زیبا و شگفت انگیز با ما همراه باشید.

این کشور در جنوب شرق آسیا واقع شده است و شامل دو بخش مالزی غربی (peninsular) مشتمل بر 11 ایالت به انضمام کوالالامپور و بخش شرقی که شامل ایالات صباح و ساراواک و یک جزیره کوچک به نام لابوان در خارج از جزیره صباح ی باشد.

مالزی به معنای مجمع الجزایر ملایو می باشد. پایتخت مالزی ، کوالالامپور است.

تایلند در شمال و سنگاپور در نوب همسایگان این کشور به شمار می آیند. دو ایالت شرقی مالزی هم با جزیره کالیمانتان اندونزی هم مرز هستند.

این کشور 329758 کیلومتر مربع وسعت جغرافیایی دارد. مالزی در نزدیکی خط استوا قرار دارد و دارای آب و هوای استوایی گرم و مرطوب است. میانگین درجه دما در مالزی بین 21 تا 32 درجه سانتیگراد می باشد.

میزان بارش این کشور استوایی حدود 250 الی 400 میلی متر در سال است.

این کشور به لحاظ منابع طبیعت ، بسیار غنی بوده و رتبه بالایی در ولید کائوچو ، الوار ، قلع و روغن نخل دارد.

جمعیت مالزی بر اساس آخرین آمار حدود 30 میلیون نفر می باشد. افراد زیر 15 سال در این کشور 33 درصد ، بین 15 تا 65 سال 62 درصد ، بالای 65 سال 5 درصد ترکیب جمعیت این کشور را تشکیل می دهند. میزان رشد جمعیت در این کشور 74/1 درصد است. این کشور دارای تنوع قومی و نژادی است. در ایام قدیم سه گروه از مردم مالزی در شبه جزیره مالایا زندگی می کردند.

کوالالامپور

گروه نخست جنگل منشینان بودند که به آنها اورانگ اصلی (ORANG ASLI) می گفتند که عمدتا شکارچی ودند. گروه دوم مردم ساحلی شبه جزیره اورانگ لائوت (ORANG LAUT) نامیده می شدند.

و بالاخره گروه سوم که غالبا ماهیگیر و کشاورز بودند.

چینی ها و هندی ها دو نژاد خارجی بودند که در سده های 1800 و 1900 میلادی وارد مالزی شده بودند که با هدف کار در معدن قلع و تجارت و کار در مزارع کائوچو به این منطقه آمده بودند.

در حال حاضر حدود 4/50 درصد از جمعیت مالزی را ملایو ها ، 23 درصد چینی تبارها ، 7 درصد هندی ها و 11 درصد بومیان مالزی و مابقی هم اقوام دیگر تشکیل می دهند.

نژاد ملایو به حکومت و نیروای مسلح سیطره دارد درحالی که گفته می شود 70 درصد اقتصاد مالزی در دست چینی تبارهاست.

هندی تبارها هم غالبا در بخشهای آموزش و خدمات فعالیت می نمایند.

زبان ملایو ، زبان رسمی مالزی است.

انگلیسی نیز در این کشور رایج می باشد. چینی تبارها به گویش چینی و هندی تبارها نیز به زبان هندی جنوبی تکلم می کنند.

کوالالامپور

دین رسمی مالزی ، اسلام است. البته در قانون اساسی مالزی بر آزادی مذاهب تاکد شده است.

نام نژاد ملایو با دین اسلام ، چینی با بودیسم و کنفوسیوئیسم و هندی با ندوئیسم همراه می باشد.

اوضاع سیاسی در مالزی

مالزی دارای نظام سلطنتی مشروطه است که با الهام از سیستم حکومت پارلمانی انگلیس پایه گذاری شده و در بدنه حکومتی آن نیز از سیستم های فدرال استفاه شده است.

پادشاه مالزی در راس حکومت قرار دارد و دارای اختیارات و وظایف تشریفاتی است و از بین خانواده سلاطین 9 رایالت مالزی به صورت دوره ای و به مدت 5 سال انتخاب می شود.

اوضاع اقتصادی در مالزی

توسعه و پیشرفت مالزی در بخشهای صنعتی و خدمات به خاطر اجرای برنامه های موفق اقتصادی در این کشور می باشد. حدود 12 میلیون نفر نیروی کار در این کشور وجود دارد. حدود 2 میلیون نفر نیروی کار بصورت قانونی در این کشور مشغول هستند. گفته می شود حدود 500 هزار نفر نیروی کار غیرقانونی در مالزی حضور دارند.

مالزی حدود 4 میلیارد شبکه ذخیره نفتی دارد و 700 هزار شبکه در روز نفت تولید می کند. میزان ذخیره گازی مالزی حدود 5/2 تریلیون متر مکعب می باشد.

واحد پول مالزی، رینگیت می باشد.

کوالالامپور

خیابان کوآلالامپور در اصفهان

در ابتداي روي كار آمدن دولت جناب آقاي دكتر روحاني، دولت مالزي با اعزام دو هيأت عالي رتبه (دكتر ماهاتير و معاون نخست وزير) در مراسم تحليف، سيگنالي مبني بر التفات بيشتر به توسعه روابط با كشورمان را نشان داد ليكن در عمل تاكنون تحرك قابل ملاحظه‌اي را شاهد نبوديم.

در زمينه فرهنگي، روابط دو كشور مطلوب بوده كه در اين ارتباط حضور حدود 50 هزار ايراني در اين كشور، رفت و آمد هيأت‌هاي فرهنگي، حضور قريب به 50 تن از اساتيد ايراني در دانشگاههاي مهم مالزي، اشتغال به تحصيل تقریبی 5100 نفر از دانشجويان ايراني در سطوح مختلف در دانشگاههاي مالزي و... نكات قابل توجهي مي‌باشد. ضمناً دفاتر رايزني فرهنگي و رايزني علمي و همچنين دفاتر نمايندگي صدا و سيما، خبرگزاري جمهوري اسلامي ايران و خبرگزاري مهر نيز در مالزي فعاليت مي‌كنند.

در بُعد اقتصادي، با توجه به تحريم‌هاي شوراي امنيت و حتي فراتر از آن تحريم‌هاي يكجانبه اعمال شده از سوي آمريكا و اتحاديه اروپا و متابعت دولت فعلي اين كشور از هر دو تحريم و همچنين موانع موجود در انتقال پول كه به توقف همكاريهاي بانكي انجاميده، مناسبات تجاري با مالزي دچار ركود شده و هم اكنون شاهد نوعي سكون در اجراي پروژه‌هاي سرمايه گذاري مشترك مي‌باشيم كه رضايت بخش نيست. در سال 2013 مبادلات تجاري طرفين كاهش داشته و به ميزان 071/1 ميليارد دلار رسيد.

مشهورترین گیاه

مشهورترین گیاهی که در مالزی رشد می کند، «رافلِسیا» نام دارد. شکوفه های آن می توانند حتی به قطر ۹۱ سانتی متر نیز برسند که همین مسئله، گیاه مذکور را به بزرگترین گل جهان بدل می کند.

این گیاه هنگام شکوفه دادن، بوی بسیار بدی از خود منتشر می سازد و به همین دلیل، لقب «گل جسد» یا گل بدبو برایش در نظر گرفته شده است. عطر ناخوشایند آن حشرات را به سمت گل کشانده و آن ها نیز عمل گرده افشانی را انجام می دهند

کوالالامپور

بهترین بازیکن بدمینتون جهان اهل مالزی است

اگر قصد سفر و بازدید از این کشور جذاب را دارید میتوانید باخرید تور از خدمات ویژه بهره‌مند شوید.

«لی چونگ وِی» به عنوان بهترین بازیکن جهان در ۱۰ سال گذشته شناخته می شود. وی در رتبه نخست رده بندی جهانی قرار دارد و توانسته بین سال های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲، برای ۱۹۹ هفته متوالی این عنوان را در اختیار داشته باشد. او در سه دوره قبلی المپیک، سه مدل نقره برای کشورش به ارمغان آورده است. «لین دان» از کشور چین، اصلی ترین رقیب لی چونگ به شمار می رود. رقابت آن ها در تاریخ این ورزش ماندگار شده است.

علی رغم آن که فوتبال محبوب ترین ورزش در مالزی محسوب می شود، اما بدمینتون با اختلاف زیاد ورزش اول این کشور است. بدمینتون بازهای مالزی تاکنون موفق شده اند ۸ مدال المپیک را برای سرزمینشان به ارمغان بیاورند.

کوالالامپور

برج های پتروناس

برج های پتروناس در پایتخت این کشور خودنمایی می کنند. آن ها در زمان ساخت خود (۱۹۹۸) بلندترین ساختمان های جهان به شمار می رفتند. سازه های دوقلو که ارتفاعشان به بیش از ۴۵۲ متر می رسد، بلندترین برج های دوقلوی جهان به شمار می روند.

یکی از آن ها محل استقرار شرکت گازی پتروناس و زیر مجموعه های آن است و دیگر کمپانی ها نیز در ساختمان دوم حضور دارند.

.

کوالالامپور

فرهنگ مردم مالزی

مردم مالزی بسیار خونگرم و مهمان نواز هستند و رابطه خوبی با ایرانی ها دارند. از آن جا که بیشتر جمعیت مالزی را مسلمان ها تشکیل می دهند، اکثر آن ها خوش اخلاق و دست و دل باز هستند. مردم مالزی در کارهای خود دارای نظم و ترتیب هستند و با توجه به این که شرکت های ژاپنی در این کشور سرمایه گذاری کرده اند و مدیریت و نظارت را برعهده دارند، این نظم و ترتیب در همه قسمت های مالزی دیده می شود.

کوالالامپور

حمل و نقل عمومی در مالزی

سیستم حمل و نقل عمومی در مالزی با سیستم حمل و نقل ایران متفاوت است و در مالزی بیشتر از وسیله نقلیه شخصی استفاده می شود. در شهرهای مالزی تاکسی ها به صورت دربستی فعالیت می کنند؛ بنابراین نسبتا گران هستند. اتوبوس ها نیز در شهرهای مالزی فعال هستند؛ اما بسیار کند هستند.

در شهر کوالالامپور قطارهای شهری KTM، Putra LRT، Star LRT و Monorail در بخش هایی از شهر فعالیت می کنند و افراد زیادی از این قطارها برای حمل و نقل استفاده می کنند؛ بنابراین معمولا این قطارها با ازدحام جمعیت مواجه هستند.

برای حمل و نقل برون شهری می توانید از جاده، مسافرت هوایی، مسافرت دریایی و خطوط ریلی استفاده نمایید.

کوالالامپور