تور قطب شمال نوروز

Tours

حقایقی درباره قطب شمال

در ذهن بسیاری از ما قطب شمال سرزمین سفید و مه گرفته ای است که در روزهای سال نو میلادی بابا نوئل یا سانتا کلاوز آنجا زندگی میکند و رویای همه بچه ها سفر به سرزمین شکلات ها و گوزن هاست. سوال های زیادی برای هرکسی درباره قطب شمال وجود دارد و جز مناطقی است که اطلاعات ناقص زیادی درباره آن وجود دارد و بعضی ها آن را با قطب جنوب حتی اشتباه می گیرند و هم چنان خارق العاده و مبهم و ناشناخته مانده است. قطب شمال در شمالی ترین نقطه از کره زمین واقع است و از اقیانوس اطلس، دریاهای مجاورآن، بخش هایی از آلاسکا(ایالات متحده) ، بخش شمالی کانادا، فنلاند، دانمارک، ایسلند، نروژ، روسیه و سوئد می باشد که یک ششم از کره زمین را در بر گرفته است.

آیا میتوان به قطب شمال سفر کرد؟ چه تفریحات و جاذبه هایی را میتوان تجربه کرد؟ دمای هوا و شرایطی اقلیمی چگونه است؟ آیا سکونت امکان پذیر است ؟ و .... برای یافتن جواب سوالات خود در ادامه با ما همراه باشید.

قطب شمال

آیا میتوان به قطب شمال سفر کرد؟

شاید اکثر شما تصور کنید به دلیل شرایط ویژه این ناحیه سفر به آن غیر ممکن است اما بر خلاف تصور عموم شما میتوانید سفر تفریحی به قطب شمال داشته باشید. قطب شمال برای عاشقان پدیده های طبیعی و دوستداران هیجان بسیار رویایی و شگفت انگیز خواهد بود. معمولا سفر از سه کشور مبدا کانادا، نروژ و روسیه آغاز میشود و خاتمه می یابد. بدین ترتیب که با هواپیما به شمالی ترین شهرهای این کشورها، ترومسو در نروژ، مورمانسک در روسیه و رزولت بی در کانادا پرواز میکنید و به شمالی ترین نقطه کره زمین میرسید.

قطب شمال

شرایط اقلیمی و دما

اولین دغدغه ای که برای مسافران و ماجراجویان ایجاد میشود، مسئله دما و شرایط جوی خاص قطب شمال است. شاید برایتان جالب باشد که بدانید دمای قطب شمال از قطب جنوب بیشتر و هوا گرم تر است. قطب جنوب سردترین مکان جهان به شمار می رود. قطب شمال در واقع یک لایه ی یخی است و به همین خاطر در برابر تغییرات آب و هوا بیشتر تاثیر میپذیرد. میانگین هوا در طول زمستان و پاییز حدود 1- درجه سانتیگراد و دمای هوای بهار و تابستان حدود 0 درجه سانتیگراد تخمین زده شده است.

ماه های جون و جولای قطب شمال گرم ترین فصل خود را سپری میکند. در قطب شمال میزان روشنایی هر روز بستگی به این دارد که در چه روزی از سال قرار داشته باشید. آلاسکا، نروژ و دیگر کشورهای مدار قطب شمال 6 ماه از سال روز و 6 ماه دیگر شب هستند و این به دلیل زاویه قرارگیری زمین نسبت به خورشید است.

تفریحات، پدیده ها و حیات وحش درسفر به قطب شمال

علی رغم شرایط ویژه آب و هوا اقوام مختلفی در شمال کانادا و آلاسکا زندگی میکنند. و آشنایی با زندگی بومی مردم یکی از جذابیت های سفر میباشد.

در ورودی قطب شمال میتوانید خرس های قطبی را نیز ببینید. حیات وحش گوناگونی در قطب وجود ندارد اما گاوماهی، نهنگ های عظیم الجثه، سگ روباه و گوزن های شمالی از دیگر جاندارانی هستند که در قطب زندگی میکنند. برخلاف تصور شما پنگوئن را نمیتوانید در قطب شمال بیابید! زیرا آنها در قطب جنوب یافت میشوند. اگر پنگوئن ها و خرس های قطبی در یک منطقه مشترک زندگی میکردند، در این صورت خرس های قطبی هیچ نگرانی در مورد منابع غذایی نداشتند.

یخ های و یخچال های طبیعی از دیگر پدیده های دیدنی قطب شمال میباشند. و دیدن آنها گاهی فقط با کشتی های یخ شکن بزرگ امکان پذیر میباشد. دوربین های شما بعد از سفر به قطب شمال قطعا پر از عکس های هیجان انگیز خواهد بود.

یکی از پدیده های نادر که شما در سفر به قطب شمال با آن مواجه خواهید شد " شفق قطبی " است. پدیده ای مهیج و اسرارآمیز که شما را مجذوب خواهد کرد. اگر شما عاشق رقص نور و رنگ در آسمان هستید و مایلید بدانید منشا و دلیل اصلی این پدیده چشم نواز چیست در ادامه راز پیدایش شفق قطبی را مطالعه نمایید.

قطب شمال

شفق قطبی پدیده تماشایی در آسمان قطب شمال

در مرکز منظومه شمسی ما خورشید قرار دارد، که حیات را روی کره زمین نگه میدارد. میدان های مغناطیسی بسیاری دورمحور خورشید میچرخند و این میدان های مغناطیسی در اثر برخورد ذرات باردار پلاسمای خورشیدی با اتم‌ها و مولکول‌های جو زمین در لایه یونوسفر جو موجب پدید آمدن شفق قطبی یا "آروراaurora " می‌شود.

این پدیده با توجه به طول موج های مختلف نور رنگ های متفاوتی میگیرد اما اغلب به رنگ سبز درخشان دیده میشود و در هنگام طلوع خورشید به رنگ قرمز قابل رویت خواهد بود.

بهترین زمان برای تماشای شفق قطبی

با توجه به اینکه فاکتورهای متفاوتی هم چون شرایط جوی، آسمان صاف، جهت باد و ... در تجربه دیدن شفق قطبی دخیل هستند؛ اما بهار و تابستان بهترین فصل سفر به قطب شمال است و مشاهده این پدیده نیز از اوایل فروردین تا اواخر شهریور قابل پیش بینی خواهد بود. هم چنین بهترین ساعت برای تماشای آسمان نورانی قطب حدود ساعت 9 شب تا 2 بامداد است.

برای مشاهده نورهای شفق قطبی به چه کشورهایی باید سفر کرد؟

هر چقدر به قطب شمال نزدیک ‌شوید با توجه به مجاورت با قطب مغناطیسی شمالی زمین احتمال بیشتری برای دیدن شفق قطبی وجود دارد. در کشورهای کانادا، آلاسکا، سوئد، فنلاند و روسیه تا حد زیادی احتمال دیدن این پدیده وجود دارد. اما برای ایرانی ها کشور روسیه نزدیک ترین و مناسب ترین مقصد میباشد. علاوه بر این کمربند اصلی شفق قطبی از شهر روسیه میگذرد. بدین منظور آژانس هواپیمایی مانیا پرواز رویایی شرایط ایده آل و امکان سفر شما به کشور روسیه و شهر مورمانسک در شمال غربی این کشورکه تنها 2 ساعت از پایتخت روسیه فاصله دارد در فضای کاملا شهری و همراه با امکانات کامل را فراهم میسازد.

صنعت توریسم در قطب شمال

آب و هوا و شرایط خاص این محدوده موجب شده است که قطب شمال در شمار مقاصد پرتردد محسوب نشود با این حال مردم در سال های اخیر راه های مختلفی برای گردش و سفر به آن جا را یافته اند و انواع مختلفی از توریسم، تقریبا در تمام پهنه قطب به وجود آمده است.

پکیج ویژه مانیا پرواز رویایی برای سفر به قطب شمال

با توجه به اینکه مبدا سفر شما مورمانسک شهری که در قسمت شمالی روسیه واقع شده است میباشد ، تورهای هیجانی قطب شمال از این شهر قابل اجرا خواهد بود. بدین ترتیب که شما با پرواز داخلی روسیه به این شهر خواهید رسید و تور سراسر هیجان شما از این شهر آغاز میشود.

سورتمه سواری با سگ های هاسکی، آشنایی با فرهنگ زندگی بومی شمال سیبری، دیدن گوزن های شمالی ، آشنایی با زندگی اقوام، خوردن غذای ویژه اسکیموها (سوپ ماهی و کباب گوزن) و دیدن یخچال های طبیعی و مشاهده شفق از جمله تفریحاتی است که سفری خاطره انگیز را برای شما رقم خواهد زد.