تور آذربایجان

Tours

کشور آذربایجان را بهتر بشناسید

آذربایجان کشوری است تاریخی با طبیعتی زیبا که در سالهای اخیر مورد توجه بسیاری از مسافران ایرانی قرار گرفته و گردشگران بسیاری از کشورمان هر ساله از این کشور زیبا بازدید میکنند. در این مطلب سعی کرده ایم کمی بیشتر با این کشور آشنا شویم. با ما همراه شوید.

درباره آذربایجان

آذربایجان کشوری است در کنار دریای خزر و همسایه جنوبی رشته کوه های قفقاز، این کشور از شمال با روسیه، از جنوب با ایران، در غرب با ارمنستان و ترکیه و از شمال غرب با گرجستان همسایه است.

پایتخت این کشور شهر قدیی باکو است که رفته رفته سعی دارد به یکی از شهرهای توریستی دنیا تبدیل می شود.

آذری های ترک زبان، نه دهم جمعیت این کشور را تشکیل می دهند و روس ها، ارمنی ها و ... اقلیتهایی هستند که در آذربایجان زندگی می کنند.

زبان رسمی مردم آذربایجان زبان آذری و واحد پول این کشور مانات است.

بیش از 9 میلیون و 800 هزار نفر در این کشور که دارای جمعیتی جوان و روبه رشد است، زندگی می کنند.

در کشور آذربایجان به خوبی می توان تلفیق سنت و مدرنیته را در جامعه دید. در جوامع روستایی همچنان آداب و رسوم سنتی بر زندگی مردم حاکم است اما در مناطق شهری مدرنیته با شتاب بیشتری پیش می رود.

بیش از نیمی از جمعیت این کشور یعنی حدود 55 درصد در شهرهای زندگی می کنند و مابقی ساکن روستاها هستند.

بیش از 95 درصد جمعیت جمهوری آذربایجان مسلمان هستند که بیش از 85 درصد جمعیت مسلمانان را شیعه ها تشکیل می دهند.

باکو آذربایجان

ایران و آذربایجان با توجه به سابقه تاریخی مشترکی که داشته اند اشتراکات فرهنگی بسیاری با هم داشته و بسیاری از مسافران ایرانی که به آذربایجان سفر می کنند می توانند این نزدیکی فرهنگی را به خوبی ببینند.

جغرافیا و آب و هوا

تنوع آب و هوایی در کشور آذربایجان کاملا مشهود است و از آب و هوای گرم تا خشک و مرطوب را در قسمتهای مختلف این کشور می توان دید. از آب و هوای نیمه خشک و گرم آذربایجان مرکزی تا بارش و رطوبت بیشتر شرق آذربایجان و آب و هوای سرد مناطق کوهستانی این کشور نشان دهنده این تنوع آب و هوایی در کشور آذربایجان است.

پوشش گیاهی این کشور با توجه به ارتفاع منطقه متفاوت است. در مناطق کوهپایه پوشش گیاهی استپ، در دامنه کوهها جنگلهای راش، بلوط و کاج و در مناطق بالاتر مزارع کوهستانی را می توان دید.

گوزنهای قفقازی، سیاه گوش، پلنگ، خرس قهوه ای و .. هم از گونه های جانوری دشتها و کوههای آذربایجان هستند و با خنک تر شدن هوا پرندگان بسیاری هم به سواحل کاسپین می آیند از جمله قوها، فلامینگوها، پیکانها و ...

اقتصاد

آذربایجان کشوری توسعه یافته است که اقتصاد آن بر مبنای صنعت و کشاورزی است.

ذخایر مهم نفت و گاز طبیعی یکی از پایه های اقتصاد این کشور را تشکیل می دهند.

منابع طبیعی دیگری چون سرب، روی و انواع مصالح ساختمانی از جمله سنگ آهک و سنگ مرمر هم در این کشور وجود دارد.

در بخش کشاورزی هم این کشور خاک حاصلخیزی داشته و تقریبا نیمی از مساحت کل این کشور برای کشاورزی مناسب است. غله و حبوبات و پنبه از جمله محصولات با ارزش تولید شده در این کشور هستند.

شیلات آذربایجان هم به دلیل خاویار دریای خزر از اهمیت ویژه ای برخوردار است و خاویار از صادرات مهم این کشور محسوب می شود.

آذربایجان از نظر صنعتی نیز پیشرفت بسیار خوبی داشته است و باکو مرکز اصلی صنعت این کشور است.

گردشگری هم از جمله مواردی است که سرمایه گذاری خوبی روی آن انجام گرفته و برنامه های بسیاری برای رونق گردشگری در این کشور انجام شده است.

شهرهای مهم

باکو بزرگترین شهر آذربایجان و شهری پر از جاذبه های طبیعی و تاریخی است. شهری زیبا در شبه جزیره آب شوران و در مجاورت دریای خزر که هر ساله گردشگران زیادی را به خود جذب می کند.

ایچری، نخجوان، لریک، شکی، گنجه و .. از دیگر شهرهای مهم و پرجمعیت کشور آذربایجان محسوب می شوند.

باکو آذربایجان

آموزش و فرهنگ

تحصیلات در آذربایجان از 6 تا 17 سالگی اجباری است و آذربایجانی زبان اصلی آموزش و پرورش در این کشور است.

دانشگاه ایالتی اقتصاد آذربایجان، دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان، دانشگاه خزر در باکو و ... هم مهمترین مرکز آموزش عالی این کشور هستند.

از نظر فرهنگی هم آنچه برای بسیاری از مسافران ایرانی جالب به نظر می رسد اشتراکات فرهنگی دو کشور ایران و آذربایجان است که یکی از مهمترین آنها برپایی جشن نوروز در این کشور است.

باکو آذربایجان

از نظر غذایی هم شباهتهای بسیاری بین مردم دو کشور می توان دید. اگر به آذربایجان سفر کردید خوردن غذاهای محلی این کشور از جمله پلوی آذربایجانی، دلمه آذری، کباب و شیشلیک، بالیق، قوتاب، لاوانگی، آش دوغ و ... را از دست ندهید.