ویزای شنگن

پیمان ویزای شنگن به نوعی از ویزا اطلاق می شود که توسط یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا صادر می شود و دارنده این ویزا به سبب دریافت ویزای شنگن می تواند به هر 26 کشور عضو این پیمان وارد شود.

کشورهای حوزه شنگن عباتند از :

آلمان, فرانسه, اتریش, بلژیک, جمهوری چک, دانمارک, استونی, فنلاند, یونان, مجارستان, ایسلند, ایتالیا, لتونی, لیختن اشتاین, لیتوانی, لوکزامبوگ, مالت, هلند, نروژ, لهستان, پرتغال, اسلواکی, اسلونی, اسپانیا, سوئد, سویس.

لازم به ذکر است شهروندان 26 کشو عضو اتحادیه می توانند بدون محدودیت در هر 25 کشور دیگر تردد کنند.

دریافت ویزای شنگن به دلیل حساسیت ذکر شده و برای جلو گیری از پدیده مهاجرت غیر قانونی برای شهروندان برخی کشورها سخت تر از دیگر ویزاها میباشد.

سفارت کشورهای ذکر شده در بالا برای حصول اطمینان از نیت مسافران و برگشت آنها از این کشورها نیاز به مدارکی دارند تا بتوانند نیت مسافران را از دریافت ویزا و مسافرت دریابند و از خروج به موقع مسافران طبق تاریخ درج شده در ویزا اطمینان حاصل نمایند.

بنا بر توضیح بالا تهیه مدارکی که بتواند در این سفارت خانه ها به شما برای دریافت ویزای شنگن کمک کند امری تخصصی می باشد که در صورت وجود اشتباه یا کاستی در آنها منجر به رد شدن درخواست ویزای شما می شود.

انواع ویزای شنگن

به طور کلی ویزای شنگن به سه دسته تقسیم میشود:

1- ویزای شنگن توریستی

همانطور که از نامش پیداست مخصوص افرادی است که به عنوان گردشگر عازم سفر هستند و قصدشان از سفر فقط بازدید از مراکز و جاذبه های توریستی می باشد. تور اروپا همواره یکی از اصلی ترین گزینه های مسافرت ایرانیان بوده است.

2-ویزای شنگن ویزیت(بازدید از نزدیکان)

این ویزای برای افرادی هست که در کشور مورد درخواست، دارای اقوام یا دوستانی هستند و علاوه بر هدف بازدید از کشور مورد نظر به قصد بازدید از خویشاوندان یا دوستان به آن کشور سفر می کنند.بدیهی است این افراد می توانند با در دست داشتن دعوتنامه برای دریافت ویزا اقدام کنند

3-ویزای شنگن تجاری

این نوع ویزا خود دارای چندین شاخه می باشد همانطور که از نامش پیداست افراد درخواست کننده این ویزا به قصد امور تجاری(عقد قراداد بازرگانی، معاملات، خرید ملک و...) ، علمی(شرکت در کنفرانس ها، سمپوزیوم ها ویا سخنرانی در دانشگاه ها و...) و یا حرفه ایی(شرکت در دوره های فنی انجام پروژه های مختلف) سفر میکنند. این افراد نیز باید برای دریافت ویزای خود بنا بر هدف سفر اقدام به دریافت دعوتنامه تجاری نمایند.

مدارک مورد نیاز درخواست ویزای شنگن

برای در یافت ویزای شنگن شما نیازمند ارائه سه دسته از مدارک هستید:

1-مدارک مثبته مالی

2-مدارک شغلی حرفه ای

3-اسناد مالکیت

توضیحات کامل درباره مدارک مورد نیاز ویزای شنگن توریستی را اینجا بخوانید.

توضیحات کامل درباره مدارک مورد نیاز ویزای شنگن تجاری را اینجا بخوانید.

توضیحات کامل درباره مدارک مورد نیاز ویزای شنگن ویزیت را اینجا بخوانید.

مدت زمان صدور ویزای شنگن:

برای دریافت ویزای شنگن در ابتدا شما نیاز به انتخاب یک سفارتخانه از کشورهای ذکر شده را دارید که البته به شما توصیه میکنیم با کارشناسان مانیا پرواز در این باره مشورت کنید، در بسیاری از موارد انتخاب سفارت خانه اشتباه باعث رد شدن در خواست ویزای شما خواهد شد.

سپس شما نیاز به دریافت وقت مصاحبه از سفارت رادارید که باز توصیه میکنیم جهت انجام این کار نیز با یک آژانس هواپیمایی معتبر مشورت کنید تا در دام افراد شیادی که معمولا در اطراف سفارتخانه ها هستند نیفتید.

بعد از انجام مراحل مذکور و انجام انگشت نگاری در سفارتخانه بین14 الی 21 روز صدور ویزای شنگن به طول خواهد انجامید.

ویزای شنگن